Infinity ELearning

Kurumsal Blog

Etkili Bir Öğrenen Organizasyona Dönüşmenin 6 Adımı

Öğrenen organizasyonun en önemli aracı kuşkusuz LMS platformları. Ama günümüzde birçok organizasyon e-öğrenme programları sunabilmek için yalnızca LMS kurulumu gibi işin sadece yazılım kısmına odaklanıyor ve bu alana yatırım yapıyor. Oysa yazılım araçlarının nasıl kullanılacağını bilmeden ve uygulama becerisine sahip olmadan oluşturulan e-öğrenme programları başarısızlığa uğruyor. Yapılan projelerin neredeyse %50’si çöpe gidiyor! Kurulu olan sistemlerde de çalışanların e-öğrenme yorgunu haline getirildiğini görüyoruz.

Peki, ne yapmalıyız? 
 

1. LMS platformları; uygulamalar, tasarım, içerik, animasyon, sesli dersler gibi unsurları kapsar. Ancak yalnızca bunlardan oluşmaz. Bunlar yalnızca bulmacanın küçük bir parçasıdır. Bu yüzden öncelikle yazılım-içerik satın almakla çözüm satın almak arasındaki farkı mutlaka kavramalısınız. Bu gerçekten çok önemli bir farkındalıktır.

2. Bir diğeri de projelerinizi tasarlarken pazarlama gözüyle bakmanızdır. Çünkü dijital bir eğitim platformu oluşturmak, kurum içinde aslında sizi bir girişimci haline getirir. Üst yönetime önemli taahhütler sunuyor olursunuz. Eğitim giderlerinde büyük bir tasarruf ve eğitim etkinliğinin arttırılması gibi. Bu yüzden de tutundurma en önemli kavramlardan birisi öyle değil mi? Bu yüzden doğru süreçleri, teknolojileri ve becerileri bir araya getirerek iyi tasarlanmış bir e-öğrenme çözümü oluşturmalısınız. Ancak bu şekilde başarılı olabilirsiniz.

3. E-öğrenme programları oluşturmak oldukça ciddi bir deneyim gerektirir. Mutlaka bir uzmandan danışmanlık alınmalıdır. Biz e-öğrenme programlarının başarısı için sunduğumuz danışmanlık hizmetlerinden herhangi bir bedel almıyoruz. Çünkü çözümün başarılı olması bizi de başarılı kılan en önemli etkenlerden birisi ve iş sürekliliğimizi de sağlayan en önemli unsur.

4. İyi bir platform (LMS) oluşturun, işin olmazsa olmazıdır, önce alt yapı diyoruz, çünkü kişileri, organizasyonu ve içerikleri barındırdığımız ana unsur platformdur.

5. E-öğrenme (elearning) içeriklerinizi kaliteli tasarlayın. Basitçe içeriklerden neler beklenmelidir, kısaca listeliyoruz.

 • Eğitime katılanlar memnun olsun
 • Sıkılmadan, hızlı ve kolay öğrenebilsinler
 • Bu eğitimden yararlandım desinler
 • Öğrendim ve buraya ayırdığım zamana değdi desinler
 • Diğerlerine önersinler
 • Bilgileri artsın
 • Daha yüksek bir bilgi birikimiyle ayrılsınlar
 • Eğitim bittiğinde bilgiyi kullansın, işine aktarabilsin
 • Öğrendiklerini davranışlarına yansıtabilsin
 • Bilmekle yapmak arasındaki farkı öğrensin
 • Öncesi ve sonrasında davranışlar ölçümlensin


6. Sürdürülebilirlik! İşte burası bizce en önemli unsurlardan birisi, platformunuzu sürekli sıcak tutmalısınız. Bu yüzden yapmanız gerekenlerle ilgili tıklayın, bu videoyu izleyin, buradaki etkinlikleri ya kendiniz yapın, ya da bırakın biz yapalım ve başarısız olmanıza izin vermeyelim.
Aksi halde; E-Öğrenme ‘ye sakın girmeyin! Çünkü üretimi pahalı, yönetimi zor, sıkıcı ve motivasyonu öldüren bir düzenek diyeceksiniz :).

Sevgi ve saygılarımla…
Ayrıntılı bilgi için: info@infinitytelearning.com