Infinity ELearning

Kurumsal Blog

Çalışanlarınızı Nasıl E-Learning Yorgunu Haline Getirebilirsiniz?

Pek çok kurum kurdukları e-öğrenme sistemleri ve geliştirdikleri özgün içeriklerle çalışanlarını e-öğrenme bombardımanına tutuyor. Ancak ne yazık ki günümüzde kurumsal çalışan tarafında e-eğitimlerin merakla beklendiğini gözleyemiyoruz. Bu duruma neden olan en önemli unsur gözlediğimiz kadarıyla katalog ve topluluğun etkili yönetilememesi. Konuya pazarlama gözüyle yaklaşılmaması ve en önemli konu bizce içerik tasarımı. Sözü fazla uzatmadan çalışanlarınızı e-learning yorgunu haline getirmemeniz için dikkat edilmesi gereken unsurları sıralıyoruz.  

Hızla öğretin
Anında ve hızlı sonuç veren içeriğe odaklanın. Hepimiz çok yoğunuz, hiç kimsenin yeni bir şey öğrenmeye zamanı yok, ne yazık ki böyle. E-öğrenmede aşılması gereken en önemli bariyer işte budur.

Değerli ve özet içerikler sunun
İçeriğin tamamı yerine özetleyin, bizim deyimimizle ham içeriğin iyice suyunu sıkın, yalnızca ön plana çıkarılacak unsurları belirleyin.

Erişilebilir kılın ve gezinmeyi kolaylaştırın
Katılımcılar eğitim sırasında tüm ayrıntı, bilgi, belge ve araçlara kolaylıkla erişebilsin. En önemlisi de yapabiliyorsanız içerik tüketimini kolaylaştıran ve artıran tabletler üzerinden yayınlayın. Hatta size radikal gelebilir ama; web platformlarınızı kapatın, e-eğitimi tabletler ve akıllı telefonlar üzerinden dağıtın. Özetle erişilebilirlik çok önemli. 

Bölümleri kısa tutun
İçeriği çok kısa bölümler halinde sunun. Aksi halde dikkat dağılır, içerik sıkıcı hale gelir, sonra meşhur “Sonraki” tuşuna basarak eğitimler tamamlanır, biz de raporlarda ‘oh ne güzel içerikler tüketilmiş’ diye düşünürüz.

İndeks
Kullanıcıların her şeye kolayca erişebilecekleri bir indeks oluşturun. Bırakın serbestçe dolaşsınlar.

İlgi çekici kılın
Ses, video, görsel veya animasyon içeren ilgi çekici, etkileşimli ve yaratıcı tasarımlar oluşturun. Her ne kadar bütçe optimizasyonları nedeniyle artık çok yaratıcı içeriklere kaynak ayrılamasa da bunu düşük kaynaklarla yapabilmenin yolu hala var. Sanal karakter kullanmak bunlardan birisi.

Ön bilgilendirme
İçeriğin özü hakkında eğitimin başında katılımcıları bilgilendirin, mutlaka motive edin. Eğitimi tamamladığında bir iPad kazanacağını veya güzel bir hediye çeki kazanılacağını belirtin :).

Yer imi ve paylaşım
Kullanıcıların ilgili sayfaları yer imiyle kaydedebilmelerini ve birbirleriyle paylaşabilmelerini sağlayın. Bu yeni eğilimi eski kafalı SCORM uyumlu LMS ‘lerle yapmak zor olabilir, ama yine de olanaklarınızı zorlayın. Veya iyisi mi InfinityLMS kullanın.

Görevsel mi temel yetkinlik mi?
İşe odaklanın, görevsel yetkinliğe öncelik verin. Temel ve tam yetkinlikleri kazandırmayı amaçlayan içerikler uzun sürüyor, katılımcıları yoruyor ve zorluyor. Zaten önemli olan da iş değil mi?

Sosyalliği destekleyin
Eğitim sırasında her bir ders için, o dersi alan kullanıcıların kısa mesajlarını ve notlarını paylaşmalarına olanak tanıyın, bu durum büyük fark yaratır. Hatta yapabiliyorsanız sosyal öğrenmeyi destekleyen platformlara geçin. Hatta kişisel ve profesyonel gelişimi destekleyin. 
Oyunlaştırma, sanal karakter kullanımı ve e-öğrenme içerik tasarımıyla ipuçlarını ayrıntılı olarak paylaşıyor olacağız. 

Sevgi ve saygılarımızla.